Seksoholik znaczenie

Seksoholizm to uzależnienie od seksu - choroba, przejawiająca się kompulsywnymi zachowaniami o podłożu seksualnym.

Prof. Lew Starowicz definiuje zjawisko jako: "stan patologicznego nasilenia erotycznych zainteresowań i pracy fizycznej, w który te potrzeby dominują nad innymi, będąc o sensie życia". Przejawia się na rozmaite rodzaje - licznymi zdradami, natręctwami seksualnymi, masturbacją, zainteresowaniem pornografią.

Z racje na występującą w zeszłych latach swobodę seksualną, rodzaj popularności i dopuszczenia na świeże zachowania seksualne problem potrafi być bagatelizowany lub niedostrzegany. Osoba, która boryka się z aktualnym przedmiotem napotyka na mur niezrozumienia, budzi politowanie, jest narażona na kpiny otoczenia.

Osoba uzależniona ciągle poszukuje nowych doświadczeń seksualnych - w różnorodnych konfiguracjach i budowach. Seksoholik toż nie koniecznie stereotypowy macho, jednak taki obraz jawi się w głowach wielu osób. Przeciwnie, istnieje teoria, że u podłoża tych stanowisk leży stała chęć podniesienia samooceny. Seksoholicy to osoby bardzo niedowartościowane, zakompleksione, często nieśmiałe. Stale poszukują potwierdzenia własnej atrakcyjności. Seks jest zabiegiem na podniesienie ego, rozładowania negatywnych emocji, napięć takich jak strach i stres.

Do wzrostu choroby mogą przydać się również wzorce zabrane z domu rodzinnego - bywa, że dysfunkcyjnego i patologicznego.

Seksoholizm jest chorobą, która posiada zgubny nacisk na inne dziedziny życia osoby uzależnionej, częstokroć boleśnie dotyka bliskich. Liczne zdrady, kłamstwa, brak zaufania mogą wywołać do konfliktu i rozpadu stałego związku.

Choroba niewątpliwie wymaga leczenia, psychoterapii. Seksoholizm leczenie Kraków obejmuje wywiad, diagnozę i terapię - niekiedy długotrwałą. Projektem jest zmiana postrzegania sfery seksualnej, zmiana myślenia, tak aby akt seksualny nie był jedynie preparatem do zaspokojenia atawistycznego popędu, lecz i zabarwionym emocjonalnie dowodem oddania.