Tlumaczenie konferencji

W branży tłumaczeń, w tych latach jeszcze większą renomą cieszą się tłumaczenia konsekutywne. Dlaczego? Istnieje mnóstwo czynników, dla jakich z tłumaczeń ustnych, ten obecnie typ jest właśnie lubiany. Które toż warunki?

Po pierwsze, mobilność. Wyobraź sobie spotkanie biznesowe, podczas którego przemierzacie korytarze sal wystawowych, na których stajecie się i rozmawiacie na temat danych przedmiotów, czy rozwiązań. Jeśli planujesz, by obcokrajowcy Cię rozumieli, oraz nie znasz ich języka, musisz być tłumacza u siebie. Dodatkowo w wypadku tłumaczeń konsekutywnych, wynosisz go.

Po drugie, możliwość dyskusji. Takiej możliwości nie dają tłumaczenia symultaniczne. Zamknięty w kabinie tłumacz przekłada jedynie treść, którą wygłasza prelegent. Tymczasem tłumaczenia konsekutywne zezwalają na skuteczną interakcję. Jednak można wywiązać dyskusję, a ucz w takim wypadku tłumaczy wypowiedzi ludzi jej uczestników.

Po trzecie, są to przekładania na dużym stopniu. Nie jakiś tłumacz posiada predyspozycje, aby je sprawiać. Ten, który istnieje do nich określony, może bez problemu poradzić sobie z presją wpływania "na żywo", bez możliwości oparcia się dodatkowymi materiałami, czy usługami naukowymi. Poza tymże jest obecne zapewne osoba zupełnie wiedząca język. A gdyby planujemy mieć gwarancję, że do naszej karierze będzie zbudowana perfekcyjnie, jednak możemy wcześniej dostarczyć jej innego rodzaju materiały dotyczące tematu, wokół którego dyskusja będzie się toczyła.

Po czwarte, łatwa organizacja. Jeśli bowiem chodzi o tłumaczenia konsekutywne, nie wymagają one technicznego przygotowania, ani te żadnych specjalistycznych sprzętów. Nie ponosisz to kosztów za na przykład wypożyczenie sali z kabiną do tłumaczeń symultanicznych. Nie potrzebujesz także pamiętać o sprzęty umożliwiające odbiór przekładanych treści, jak choćby słuchawki dla słuchaczy.

Tłumaczenia konsekutywne cieszą się wielką popularnością często ze względu na fakt, iż są bardzo przystępne dla każdych uczestników spotkania. Są też zawsze realizowane przez osoby o doskonałych kompetencjach, a więc na najszerszym szczeblu.