Badania lekarskie zawodowe

Seksuolog - pierwsze nastąpienie w jego gabinecie zazwyczaj ukazuje się stresogennym wydarzeniem, lecz odkładanie opinii o wizycie że tworzyć złe skutki. Wiele kobiet chorych na zaburzenia związane z byciem seksualnym odwleka w okresie poradę u lekarze, częstokroć zwlekając spośród ostatnim nawet dużo lat. Niestety jest więc słuszne rozwiązanie, gdyż nie dość, że nie rozwiązuje problemu, obecne w smaku może sprawić eskalację dysfunkcji. W branży seksuologii znajdują się zatem wszelkie aspekty skojarzone z płciowością człowieka w sferze fizycznej, ale omawiana dziedzina porusza również sprawy dotyczące ludzkiej świadomości i emocjonalności. Seksuolodzy w szerokim mieście (takim jak Kraków) są dostępni praktycznie z ręki, wystarczy jedynie zasięgnąć języka w wyszukiwarce. Zaburzenia funkcji seksualnych, obiekcje odnośnie własnej orientacji czy tożsamości fizycznej lub zmagania powiązane z jej zgodą ze strony środowiska społecznego, to najpopularniejsze zmartwienia pacjentów komunikujących się do seksuologa. Dyskomfort związany z komplikacjami dotyczącymi życia osobistego miewa diametralny nacisk na naturalną egzystencję, dlatego nie wolno bagatelizować niepokojących nas objawów.

Pomimo wszechobecności seksu w środowiskach, grupa ludzi nadal wstydzi się otwarcie rozmawiać na punkty związane z osobną seksualnością. Z ostatniego początku mnóstwo osób przechodzi w milczeniu z powodu licznych kłamstw, przeinaczeń, stereotypów oraz błędnych przekonań dotyczących seksu i płciowości. Spotkanie z seksuologiem okazuje się więc możliwością do zmierzenia się z swymi najbardziej poważnymi problemami oraz pozwala ich korzystne rozwiązanie. Bez względu na pierwszą specjalizację danego seksuologa (czy to psychiatra, ginekolog lub internista) przed inicjacyjną wizytą trzeba wyszkolić się psychicznie do udzielenia szczegółowego wywiadu. Jego motywem jest prawdopodobnie najbardziej kompletne zrozumienie przez specjalistę martwiącego nas zagadnienia, uwzględniając przy tym każde aspekty biologiczne, medyczne, psychologiczne i społeczne. Rzetelny seksuolog powinien zadawać pytania dotyczące stanu zdrowia, samopoczucia psychicznego, przeszłych i ważnych związków intymnych, orientacji seksualnej i identyfikacji płciowej, rozwoju seksualnego, punktu widzenia na temat seksu oraz dotychczasowych doświadczeń w tej materii.

Należy sobie uświadomić, że jak pacjent jesteś obowiązek oczekiwać od seksuologa przestrzegania Twoich praw seksualnych, czyli spodziewać się ze części lekarza: wyrozumiałości, życzliwego traktowania, kultury osobistej, bezstronności światopoglądowej, akceptacji umiejętności i tożsamości seksualnej, poszanowania granic intymności psychofizycznej oraz udzielenia zrozumiałych dla Ciebie informacji. Dalszym ciągiem diagnozy seksuologa następującym po wywiadzie będzie pytanie somatyczne przeprowadzone przez lekarza z branże pokrewnej (tj. ginekolog w wypadku ślubnych bądź urolog w sukcesu mężczyzn), aczkolwiek możliwe istnieje więcej badanie psychologiczne, polegające na czymś odpowiedniego kwestionariusza lub testu. Seksuolog może również zasugerować skierowanie do zrealizowania badań biochemicznych i hormonalnych krwi, czyli pomiaru poziomu glukozy i cholesterolu albo progesteronu i estrogenu czy testosteronu. Musimy odpowiedzieć sobie sprawę, iż pragnienia seksualne przylegają do grupy potrzeb fizjologicznych, i ich nasycenie jest jedynym z niezbędnych elementów nadającym życiu sens.