Badanie plodnosci katowice

Badanie płodności u mężczyzn polega przede wszystkim na badaniu ejakulatu. Badanie nasienia jest pierwszym elementem diagnostycznym pomagającym ocenić płodność mężczyzny.Nasienie to zawiesina plemników, które płyną z jajek i najądrzy w mieszaninie wydzielin gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych oraz gruczołów cewkowo-opuszkowych (tzw. plazmie nasienia). Głównym celem badania są więc plemniki.

Kiedy powinno zrobić się badanie?Pytanie to powinno się dokonać w punkcie, gdy po okresie 1 roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń (bez powodu na ewentualne badania partnerki) nie nastąpiło zapłodnienie. Należy je wykonać i po nowego rodzaju urazach w miejscowości krocza i po leczeniu guza jądra.

Przed badaniemPrzed przystąpieniem do badania muszą zostać wykonane określone standardy. Negatywnie na produkt mogą wpłynąć bowiem m.in. nieodpowiednio długi czas abstynencji płciowej (próbka powinna stać przyjęta w stopniu 2-7 dni od stosunku), przebyte choroby (często te, którym prowadziła podwyższona temperatura), a dodatkowo nadużywanie alkoholu. Próbka do badania powinna również zostać oddana w prawidłowy sposób.Badanie nasienia polega na jego ocenie makroskopowej (lepkość, objętość, odczyn) i mikroskopowej (liczba plemników, ich witalność i ruchliwość). Dodatkowo wykrywa się ilość przeciwciał przeciwplemnikowych. Czasem polecane są oraz inne testy np. badanie bakteriologiczne i biochemiczne oraz test hiposomotyczny.

DiagnostykaW diagnostyce niepłodności u mężczyzn stosuje się także różnego typu badania hormonalne. Bada się m.in. poziom wolnego i całego testosteronu, poziom hormonów gonadotropowych: FSH, LH, prolaktyny, estadriolu oraz TSH i FT4.Zaburzenia niepłodności mogą istnieć zarówno wynikiem reakcji autoimmunologicznych. Bada się wówczas doświadczenia na przeciwciała przeciwko plemnikom w surowicy i nasieniu. Istnieje wtedy tzw. badanie techniką immunofluorescencji pośredniej. Określa ono planuj godzenia się przeciwciał z plemnikiem. Pragnie być ich tak bardzo mocno, aby całkowicie zahamowały płodność. Przyczyną zaburzeń niepłodności niejednokrotnie są też różnego rodzaju infekcje. W planu ich usunięcia realizowane są badania mikrobiologiczne.