Pakowanie prozniowe warzyw

Pakowanie próżniowe daje ogromną siłę nad tradycyjnymi formami pakowania i chronienia. Produkty zapakowane w współczesny system dłużej zachowują świeżość zaś są lepsze w transporcie na znaczniejsze odległości.

Wykonują one na podstawie odsysania powietrza z opakowania foliowego, jakie stanowi również zgrzewane i hermetycznie zamknięte.
Pierwsze części każdej nawet podstawowej pakowarki to pompa odsysająca powietrze oraz listwa zgrzewająca.
Wyróżniamy dwa typy pakowarek:
– pakowarka komorowa – gdzie cały produkt w opakowaniu jest ustawiany we tle specjalnej komory.
Powietrze jest odsysane z pełnego wnętrza komory. Stanowi to szczególnie rozpowszechniona konstrukcja. Po wykonaniu procesu zwykle komora zakłada się samoczynnie. Ten typ urządzenia pozawala na głęboką powtarzalność procesu i elastyczność w wyborze parametrów ważni i odporności zgrzewania.
Rozmiary urządzeń wahają się od małych umożliwiających pakowanie samego produktu na raz do wyjątkowo ważnych wymagających specjalnych kół leczących w przemieszczeniu sprzętu.
– pakowarka listwowa – cechuję się zewnętrznym typem ssania.
Zazwyczaj jest ona niewielkich rozmiarów. Produkty dostają się na zewnątrz urządzenia i do materiału jest montowany jedynie koniec worka. Odsysanie więc kończy się na zewnątrz komory. Dla tego gatunku urządzania wymagane są specjalny typ worków przyśpieszające cały proces pakowania próżniowego.

Pytanie kluczowe jest, jaki wariant wybrać?
Pakowarka listwowa zapewnia lepszą mobilność. Jest ona też na pewno tańsza niż jej komorowy odpowiednik. Pakowarka listwowa umożliwia obróbkę produktów o oryginalnych kształtach i gabarytach.
Za pakowarką komorową przemawiają i mniejsze koszty materiałów eksploatacyjnych, głównie worków. Powtarzalność procesu pakowania i połączona spośród obecnym większa kwota pakowanych materiałów na doba.
Dla zastosowań amatorskich albo w średniej gastronomi wystarczy mała bezkomorowa pakowarka.
Dla zastosowań popularnych w stacjonarnych sklepach lub domach produkcyjnych skuteczniejszym lekarstwem będzie wybór pakowarki komorowej.
Przyśpiesza to mechanizm pakowania natomiast w znaczniejszym horyzoncie czasowym pozwoli na zaoszczędzenie kosztów worków.
Na Polskim targu jest wielu producentów pakowarek.
Tepro to spółka produkująca pakowarki próżniowe, będąca na targu już 50 lat!