Stosunki miedzynarodowe lat 20

Kontakty międzynarodowe są bardzo znane w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w branżach transportu oraz komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po paru dniach, natomiast nie po kilku miesiącach, kiedy toż chodziło wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i zintegrować się bezpośrednio. Podróż na dodatkowy kraj świata nie posiada już lat, ale wystarczy zaledwie parę godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele innych propozycji współpracy. Wyjazdy zagraniczne były się większe oraz dostępniejsze, i co za tym idzie - i wiele częstsze. Obecnie bez kłopotu można otrzymać się na następny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie odmienna tradycja i inne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot dodatkowo silna wylądować w Azji, w Afryce czy na dalekiej wyspie. Obraca się także sytuacja polityczna na świecie. Po dokonaniu strefy Schengen zniesiono większość możliwości w Zgód Europejskiej i każdy jej obywatel może śmiało podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Firma, jaka zamierza zyskać nowe rynki zagraniczne, wiele zyska na utrzymaniu odpowiedniego pośrednika, który właśnie przedstawi proponowaną ofertę. Szczególnie duże są w ostatnim fakcie tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może podbić targi międzynarodowe, bezpośrednio docierając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w naszej fabryce przebiegnie znacznie łatwo w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie potrafiły się odbywać i spotkania polityczne na szczeblu międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To istotne w dawnych negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zdecydować na szczęściu transakcji.