Szkolenie pracownikow cwiczenia

Wędlinami wymienia się rozmaite wyroby mięsne powstałe z środka rozdrobnionego, z serii wędzonki to mięsne przetwory stworzone z konkretnego kawałka peklowanego mięsa. Peklowanie to jednak proces technologiczny, który liczy na działaniu solanki lub mieszanki peklującej na mięso. Efektem omawianego procesu jest zapisanie barwy oraz wytworzenie charakterystycznego mięsnego smaku i zapachu. Hurtownie wędlin dzięki peklowaniu dokonują przedłużenia trwałości swoich produktów poprzez zahamowanie wzrostu bakterii chorobotwórczych i gnilnych. Dzięki temu konsumenci mogą dłużej cieszyć się smakiem ulubionych przetworów mięsnych bez obawy, że pomimo noszenia w lodówce przedwcześnie się zepsują.

Samym spośród największych przetworów mięsnych wydawanych przez hurtownie wędlin jest stara szynka, najczęściej pochodzenia wieprzowego. Szynka pozyskiwana jest z tylnej tuszy świni lub dzika, stanowi wyrób garmażeryjny oferowany jako materiał schłodzony bądź mrożony z kością lub bez. Prawidłowa barwa mięśni w szynce powinna kryć się w kierunku między jasnoróżowej po czerwoną, zaś tłuszcz potrafi być zabarwiony na biało, z odcieniem kremowym lub różowawym. Drugim w pór najbardziej charakterystycznym wśród polskich konsumentów rodzajem wędliny jest wielka na wszystkim świecie kiełbasa. Otóż klasyczna kiełbasa więc nic dziwnego niż solone, zmielone mięso wieprzowe z dodatkiem przypraw oraz wprowadzone do osłonki celulozowej lub jelita.

Określone warunki klimatyczne w własnym świecie doprowadziły do tego, iż w Polsce kiełbasę utrwalano poprzez wędzenie zamiast przez naturalny proces suszenia, jak w krajach śródziemnomorskich o mniejszej wilgotności powietrza. Niekiedy hurtownie wędlin mianem kiełbasy określały wyrób wędliniarsko-garmażeryjny uczący nie tylko mięso wieprzowe, ale również wielkie domieszki mięsa innych zwierząt rzeźnych (np. wołowiny, koniny, jagnięciny, drobiu, królika, nutrii bądź osła). Powodem takich analiz były powody ekonomiczne, albowiem wieprzowina uchodziła za kosztowny surowiec, zatem jej deficyt uzupełniano różnymi rodzajami mięs. W obecny rób utrwalił żywy do tej chwile stereotyp głoszący, iż salami wykonywane jest z oślego mięsa, frankfurterki robi się z nutrii, kabanos z koniny, zaś parówki zawierają mięso drobiowe.